Ogłoszenia na Facebooku
rekomendacji na Google

Pomoc

Pytania dotyczące zamieszczania ogłoszeń:


Najczęściej wystepujące problemy związane z zamieszczaniem ogłoszeń:


Pytania dotyczące ogłoszeń:


Pytania ogólne:


Czy muszę założyć konto, aby zamiescić ogłoszenie?

Nie. Nie musisz zakładać konta aby dodać ogłoszenie. Rejestracja w systemie jest opcjonalna. Aby usprawnić proces dodawania ogłoszeń nie wymagamy rejestracji konta. Jest ono jednak ułatwieniem w przypadku, gdy użytkownik chce zarządzać większą ilością ogłoszeń lub chce mieć dostęp do panelu MOJE OGŁOSZENIA.


Jak zamieścić ogłoszenie?

Zamieszczanie ogłoszeń jest zupełnie darmowe i bardzo proste. Aby zamieścić ogłoszenie:

 • Kliknij zielony przycisk DODAJ OGŁOSZENIE na górze strony
 • Wybierz kategorię ogłoszenia
 • Podaj tytuł, cenę (jeżeli wystepuje) i opis. Dodaj zdjęcia i podaj dane kontaktowe (nie podając adresu, możesz wpisać kod pocztowy lub dzielnicę)
 • Wprowadź adres email (nie jest on widoczny dla innych, ale jest niezbedny do kontaktu w sprawie ogłoszenia)
 • Przejdź do podgladu ogłoszenia i zobacz czy wszystkie dane się zgadzają. Jeżli chcesz wprowadzić poprawki wróć do edycji ogłoszenia.
 • Jeżeli wszystko jest OK, kliknij DODAJ OGŁOSZENIE.
 • Na koniec sprawdź czy na podany adres email dotarła wiadomość od nas z linkiem aktywacyjnym. Kliknij na link podany w emailu a Twoje ogłoszenie ukarze się na stronie.

Jak dodać zdjęcie do ogłoszenia?

W formularzu dodawania ogłoszenia, wybierz opcję DODAJ ZDJĘCIE. Wybierz plik zdjęcia znajdujacy sięna Twoim komputerze i kliknij OK. Zdjecie zostanie przesłane i dołaczone do Twojego ogłoszenia. Mozesz zamiescić w ten sposób do 8 zdjeć. Poniżej kazdego zdjęcia znajduje się opcja umozliwiajaca Ci wybór które zdjecie pokazać jako główne. Pamiętaj ze zdjecia podnosza atrakcyjność ogłoszenia, im wiecej ich dodasz tym lepiej.


Jak dodać video do ogłoszenia?

Ogłoszenia.com oferuje możliwość dodawania filmów video z najpopularniejszego serwisu YouTube. Przeslij video dotyczące Twojego ogłoszenia na YouTube a nastepnie w formularzu dodawania ogłoszenia, wybierz pole dodawania video. Wpisz link do filmu zamieszczonego uprzednio na YouTube. Gotowe, Twój film pojawi się w ogłoszeniu w zakładce Video.


Jak zwiekszyć szanse na pozytywny odzew na moje ogłoszenie?

Oto parę wskazówek, jak zwiększyć szanse na pozytywny odzew:

 • Umieść w ogłoszeniu jedno lub kilka zdjęć.
 • Umieść w tytule i opisie jak najwięcej szczegółów. Na przykład, jeżeli sprzedajesz produkt, podaj jego markę, model, stan i funkcje.
 • Omijaj w tytule słów typu "okazja", "witaj", "mam do sprzedania" itp. Pamietaj że tytuł jest porównywany z tym czeg szukają potencjalni klienci.
 • Jeżeli nie masz ustalonej ceny, wybież opcję "do uzgodnienia" a w treś dodaj, że zaakceptujesz „najlepszą ofertę”.
 • Ułatw kupującemu odebranie przedmiotu — napisz, gdzie przedmiot się znajduje (wpisz adres i zaznacz pokazywanie na mapie) i kiedy będziesz dostępny.
 • Powiedz znajomym o swoim ogłoszeniu (np. dodaj na Facebook, NK czy Wykop). Im więcej ludzi używa Ogłoszenia.com, tym więcej dostajesz odpowiedzi!

Jak mogę zamiescić ogłoszenie w wielu miastach?

Ogłoszenia.com jest skierowane do społeczności lokalnych. Celowo nie zezwalamy na zamieszczanie ogłoszeń w wielu miastach, aby potencjalny zainteresowany użytkownik był w stanie znaleźć Twoją ofertę w swojej lokalizacji. Jeżeli oferujesz produkt lub serwis atrakcyjny dla klientów z całego kraju, proponujemy kontakt z działem reklamy i zamieszczenie banera reklamowego widocznego dla wszystkich odwiedzajacych ogłoszenia.


Co to są ogłoszenia promowane i jak mogę wypromować swoje ogłoszenie?

Nasz serwis oferuje dwie metody promocji ogłoszeń:

WYRÓŻNIENIE

PODBICIE – umieszczenie ogłoszenia w grupie umieszczonej powyżej ogłoszeń standardowych w listingu oraz umieszczenie ikony ze strzałką.

Ceny promocji ogłoszeń są zależne od kategorii w jakiej ogłoszenie jest zamieszczone a także od okresu na jaki ogłoszenie ma być wypromowane. Istnieje możliwość wyboru obu opcji (WYRÓŻNIENIE i PODBICIE) co skutkuje podświetleniem ogłoszenia w listingach na żółto i umieszczenie go w grupie ogłoszeń na górze strony.

Aby wyróżnić ogłoszenie należy kliknąć link, WYRÓŻNIJ który znajduje się w emailu przesłanym podczas aktywacji, lub link WYRÓŻNIJ w panelu MOJE OGŁOSZENIA.

Po wyborze opcji promocji ogłoszenia użytkownik zostanie przeniesiony do systemu obsługującego płatności w naszym serwisie. Po dokonaniu płatności użytkownik otrzyma potwierdzenie zapłaty na email a ogłoszenie zostanie wypromowane.

Płatności w systemie Ogłoszenia.com obsługuje firma PayPal Polska (PayPal.pl) – lider w dziedzinie płatności internetowych.


Co to są ogłoszenia wyróżnione kolorem i jak wyróznić swoje ogłoszenie?

Wyróznienie kolorem polega na czyli podświetleniu tła ogłoszenia w listingach na kolor żółty.


Jak opłacić promowane i wyróżniane ogłoszenia?

Opłaty za promocję ogłoszeń w naszym serwisie obsługuje największa firma zajmujaca się płatnościami przez internet - PayPal.Dlaczego nie dotarła do mnie wiadomość email z potwierdzeniem?

Jeżeli nie dotarła do Ciebie wiadomość e-mail z potwierdzeniem, najpierw sprawdź folder „Spam” lub „Wiadomości-śmieci” w skrzynce pocztowej, ponieważ wiadomość e-mail z potwierdzeniem od Ogłoszenia.com mogła zostać tam przeniesiona.


Jak długo ogłoszenia są wyświetlane na stronie?

Ogłoszenia zamieszczane są na okres: 90 dni


Jak mogę edytować, ponownie zamieścić lub usunąć ogłoszenie ze strony?

• Jak zmienić treść ogłoszenia?

Aby zmienić treść swojego ogłoszenia, użytkownik wybiera link „Edytuj Ogłoszenie” znajdujący się w email’u dostarczonym podczas aktywacji ogłoszenia, lub poprzez klikniecie na link EDYTUJ w panelu MOJE OGŁOSZENIA (zarejestrowani użytkownicy)

• Jak przedłużyć czas publikacji ogłoszenia?

O zbliżającym się terminie ważności ogłoszenia użytkownik jest powiadamiany poprzez email. Ogłoszenie można odnowić bezpośrednio z otrzymanego przy zamieszczaniu ogłoszenia emaila lub w sekcji MOJE OGŁOSZENIA (zakładka „Wygasłe Ogłoszenia”). Ogłoszenie nie przedłużone w terminie do 30 dni będą automatycznie kasowane.

• Jak usunąć ogłoszenie?

Ogłoszenie może zostać usunięte przez użytkownika poprzez kliknięcie na link zawarty w emailu wysłanym podczas zatwierdzeni ogłoszenia, lub poprzez panel MOJE OGŁOSZENIA (dla zarejestrowanych użytkowników).


Dlaczego pojawia się błąd dotyczący zakazanych słów, gdy próbuję zamieścić nowe ogłoszenie?

Upewnij się, że treść ogłoszenia nie narusza naszych zasad zamieszczania ogłoszeń. Jeżeli Twoje ogłoszenie nie narusza zasad zamieszczania ogłoszeń, sprawdź je i usuń potencjalnie obraźliwe sformułowania. Jeśli i to nie pomoże, skontaktuj się z nami, podając tytuł i opis ogłoszenia, a my postaramy się pomóc w zidentyfikowaniu i usunięciu zakazanych słów.


Nie mogę znaleźć mojego ogłoszenia. Dlaczego?

Istnieje kilka możliwości:

 • Twoje ogłoszenie nie pojawiło się jeszcze na stronie. Zawsze występuje krótkie opóźnienie między zamieszczeniem lub ponownym zamieszczeniem ogłoszenia a jego pojawieniem się w witrynie. Jeżeli ogłoszenie zostało zamieszczone lub ponownie zamieszczone przed chwilą, powinno się wkrótce pojawić.
 • Twoje ogłoszenie jest na swoim miejscu, ale trudno je znaleźć wśród tylu innych! W polu wyszukiwania na stronie głównej wpisz numer referencyjny ogłoszenia, aby je odszukać. Jeżeli nie znasz numeru referencyjnego ogłoszenia, wpisz w polu wyszukiwania fragment tekstu z ogłoszenia, np. część opisu lub tytułu.
 • Twoje ogłoszenie wygasło. Jeżeli zamieściłeś ogłoszenie jakiś czas temu (lub dotyczyło ono wydarzenia, które miało już miejsce), to mogło wygasnąć.
 • Twoje ogłoszenie zostało usunięte z serwisu.
Jeżeli żadna z tych możliwości nie dotyczy Twojego ogłoszenia, poinformuj nas, abyśmy mogli się tym zająć.

Dlaczego moje ogłoszenie usunięto ze strony?

Ogłoszenie mogło zostać usunięte z serwisu, ponieważ:

 • Użytkownicy uznali, że ogłoszenie było obraźliwe lub że było spamem.
 • Naruszone zostały zasady zamieszczania ogłoszeń.
 • Ogłoszenie zostało zamieszczone w wielu miastach. (Ogłoszenia.com służy do przeprowadzania transakcji lokalnych, więc upewnij się, że dodałeś ogłoszenie tylko w swoim mieście).
 • Ogłoszenie automatycznie wygasło po 90 dniach od zamieszczenia.


Jak skontaktować się z ogłoszeniodawcą?

Aby skontaktować się z ogłoszeniodawcą, użyj formularza znajdującego się w prawej części strony ogłoszenia. Podaj swoje imię i nazwisko, adres e-mail i wpisz wiadomość. Następnie wpisz numer weryfikacyjny i kliknij przycisk „Wyślij”. Ogłoszeniodawca otrzyma wiadomość pocztą elektroniczną i będzie mógł wysłać swoją odpowiedź bezpośrednio do Ciebie.


Co mam zrobić, gdy zobaczę ogłoszenie, które jest obraźliwe, źle skategoryzowane, nielegalne lub jest spamem?

Jeżeli zobaczysz ogłoszenie, które wygląda na niezgodne z prawem, jest zabronione lub nieodpowiednie do umieszczenia w portalu Ogłoszenia.com, zgłoś je, klikając link „Zgłoś jako nadużycie” w prawym dolnym rogu strony ogłoszenia. Ogłoszenia niezgodne z prawem można również zgłaszać, kontaktując się z nami za pomocą linku „niezgodne z prawem”, które znajduje się w w tym samym panelu. Kontaktując się z nami, poprze email pamiętaj o podaniu numeru ogłoszenia.


Jak działają i w czym pomagają społeczności linki „Zgłoś jako nadużycie”?

Zespół Ogłoszenia.com nie może przeglądać tysięcy ogłoszeń zamieszczanych każdego dnia. Link„Zgłoś jako nadużycie” umożliwia setkom tysięcy użytkowników Ogłoszenia.com, odwiedzającym każdego tygodnia witrynę, informowanie o ogłoszeniach, które nie pasują do tej witryny. Gdy ogłoszenie zostanie zgłoszone odpowiednią liczbę razy, zespół Ogłoszenia.com szybko je usuwa. Można zgłosić ogłoszenie, które jest spamem, zostało źle skategoryzowane, jest obraźliwe, nieaktualne lub niezgodne z prawem. Aby zgłosić ogłoszenie, użyj linku znajdującego się w prawym dolnym rogu strony ogłoszenia.


Jakie kroki mogę podjąć, gdy transakcja przebiegła niepomyślnie lub zostałem oszukany?

Jeżeli uważasz, że Twoja transakcja z innym użytkownikiem Ogłoszenia.com przebiegła niepomyślnie lub zostałeś oszukany, poinformuj nas o tym. Przestępstwo najlepiej zgłosić policji, aby mogła zająć się poszukiwaniem sprawcy. Pamiętaj, żeby przeprowadzać transakcje lokalne osobiście, ponieważ zmniejsza to ryzyko niepowodzenia.


Czy Ogłoszenia.com oferuje jakikolwiek rodzaj mediacji między kupującymi i sprzedającymi?

Ogłoszenia.com to lokalna platforma, która służy do kontaktowania się kupujących i sprzedających. Sposób przeprowadzenia transakcji i jej szczegóły zależą od tych dwóch stron. Ogłoszenia.com nigdy nie angażuje się w same transakcje ani sposób ich przeprowadzania. Nie oferujemy żadnej możliwości sprawdzenia kim jest dana osoby. Jeżeli masz pytania lub wątpliwości związane z transakcją, skontaktuj się z drugą stroną i postaraj się wraz z nią rozwiązać problem. Jeżeli uważasz, że zostałeś oszukany, skontaktuj się z najbliższym komisariatem policji.Jak wybrać / zmienić lokalizację?

Aby wybrać pożądaną lokację, region lub miasto użytkownik może kliknąć na link „zmień lokację” znajdujący się na górze strony przy nazwie obecnej lokacji. Po wybraniu linku użytkownik zostaje przeniesiony na stronę z listą dostępnych lokacji obsługiwanych przez nasz serwis. Lista jest podzielona na dwie sekcje: Regiony i najpopularniejsze miasta. Wybierając region uzyskujemy dostęp do wszystkich ogłoszeń w dany regionie. Wybierając miasto uzyskujemy bardziej zawężone wyniki dla naszych listingów. Pamiętaj że lista najpopularniejszych miast zawiera tylko miasta dl których jest najwięcej ogłoszeń w serwisie. Aby przeglądać ogłoszenia z miasta nieznajdującego się na liście, wybierz region, w jakim to miasto się znajduje i użyj filtrów znajdujących się po lewej stronie w każdej kategorii i podkategorii.


Czy Ogłoszenia.com jest naprawdę darmowe?

Tak, strona Ogłoszenia.com jest całkowicie darmowa. Dotyczy to zarówno zamieszczania ogłoszeń, jak i odpowiadania na nie. Nie musisz nic płacić, jeśli sprzedajesz przedmiot za pośrednictwem ogłoszenia w Ogłoszenia.com.


Jaka jest korzyść z nieobowiazkowej rejestraji?

Zarejestrowani użytkownicy odnoszą kilka korzyści:

 • Ogłoszenia zarejestrowanych użytkowników pojawiają się w serwisie natychmiast (nie muszą oni ponownie potwierdzać swojego adresu e-mail).
 • Zarejestrowani użytkownicy mogą kontrolować (w tym także edytować i usuwać) wszystkie swoje ogłoszenia w jednym miejscu — na stronie Moje Ogłoszenia. Aby przejść do strony Moje Ogłoszenia, kliknij tutaj.
 • Założenie konta jest darmowe i zajmuje mniej niż minutę. Załóż konto.

Jak moge zmienić adres email?

O


Jak mogę zgłosić błąd napotkany podczas korzystania ze strony?

Jeśli podczas używania Gumtree napotkasz błąd, skontaktuj się z nami, podając:

 • adres strony WWW, na której wystąpił błąd;
 • wszelkie informacje o wykonanych czynnościach, które mogły spowodować wystąpienie błędu;
 • nazwę przeglądarki, systemu operacyjnego i dostawcy usług internetowych.

Jak mogę zasugerować dodanie nowych funkcji?

Nieustannie ulepszamy funkcjonowanie naszego systemu, skontaktuj się z nami, jeżeli masz ciekawy pomysł lub sugestię.Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Ludzie pozbawieni skrupułów trafiają się wszędzie — także w Internecie. Ogłoszenia.com traktuje każdy przypadek oszustwa, nadużycia i spamu niezwykle poważnie i robi wszystko, aby chronić użytkowników i sprawić, aby ich wizyta w witrynie Ogłoszenia.com była bezpieczna i przyjemna. Zachęcamy jednak do zachowywania czujności i aby pomóc Ci zadbać o własne bezpieczeństwo, zebraliśmy tu najważniejsze informacje i porady mówiące o tym, czego warto się wystrzegać.

Pamiętaj, że Ogłoszenia.com jest witryną internetową z lokalnymi ogłoszeniami i że ogłoszenia nie są przeglądane, zanim pojawią się w witrynie.

Kupowanie i sprzedawanie — najważniejsze porady dotyczące bezpieczeństwa

 • Kupując lub sprzedając, należy spotkać się osobiście z drugą stroną transakcji, aby zobaczyć przedmiot i zapłacić za niego lub odebrać pieniądze. Celem kategorii „Sprzedam” w witrynie Ogłoszenia.com jest promowanie handlu w społecznościach lokalnych. Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu pamiętaj, aby na spotkania zawsze udawać się z osobą towarzyszącą. Gdy odpowiadasz na ogłoszenie dotyczące usługi w domu, przed zaproszeniem ogłoszeniodawcy do swojego domu poproś go o przedstawienie dowodu tożsamości i poświadczenia kwalifikacji.
 • Nigdy nie wysyłaj przedmiotu przed otrzymaniem pieniędzy. Ta porada dotyczy również wysyłania czeku lub korzystania z usług realizacji płatności, takich jak Paypal, DotPay, Bidpay, Western Union czy Money Gram, do uiszczenia zapłaty za przedmiot, którego dotyczyło ogłoszenie w witrynie Ogłoszenia.com .
 • Nigdy nie wysyłaj ani nie przelewaj pieniędzy sprzedającym lub kupującym. Ta porada dotyczy również wysyłania czeku lub korzystania z usług realizacji płatności, takich jak Bidpay, Western Union czy Money Gram, do uiszczenia zapłaty za przedmiot, którego dotyczyło ogłoszenie w witrynie Ogłoszenia.com . Naszym zdaniem są to ulubione przez oszustów formy przesyłania środków pieniężnych.
 • Ogłoszenia.com nie oferuje żadnej formy ochrony kupującego ani żadnych programów związanych z realizowaniem płatności. Jeżeli otrzymasz wiadomość e-mail informującą o takim systemie, możesz mieć pewność, że jest to oszustwo, nawet jeśli zawiera logo Ogłoszenia.com . Jeśli otrzymasz e-mail promujący tego rodzaju usługi, zgłoś go.
 • Zachowaj również szczególną ostrożność, kupując drogie przedmioty, takie jak telefony komórkowe, komputery przenośne, telewizory plazmowe, bilety lotnicze czy nawet bilety na imprezy. Kupując bilety lotnicze, najlepiej jest uzyskać imię i nazwisko sprzedającego oraz numer biletu i sprawdzić, czy taki bilet faktycznie istnieje, a także samodzielnie zatroszczyć się o zmianę danych właściciela biletu.
 • W przypadku zakupu biletów na imprezę należy zwrócić uwagę, że na niektórych biletach mogą być wydrukowane warunki ograniczające możliwość pierwotnego nabywcy do ich odsprzedaży. Niektóre bilety na imprezy, np. na festiwal przystanek Woodstock, mogą również zawierać fotografię pierwotnego nabywcy, co może oznaczać, że żadna inna osoba nie zostanie wpuszczona na imprezę.
 • Nigdy nie udostępniaj swoich danych osobowych lub bankowych (np. numeru karty kredytowej) innym osobom przez Internet.
 • Zapoznaj się z typowymi oszustwami. Nie wierz w duże sumy pieniędzy oferowane za pomoc w jakimś zadaniu.
 • Zgłoś nam wszelkie próby oszustwa lub podejrzane wiadomości e-mail, ogłoszenia lub inne zachowania członków społeczności. W przypadku oszustwa lub zachowania niezgodnego z prawem zalecamy poinformowanie policji.
 • Kieruj się zdrowym rozsądkiem. Jeśli oferta jest zbyt atrakcyjna, aby mogła być prawdziwa, najczęściej rzeczywiście kryje się w niej jakiś podstęp.

Zakwaterowanie — najważniejsze porady dotyczące bezpieczeństwa:

 • Oglądaj nieruchomości osobiście. Ogłoszenia.com jest witryną lokalnej społeczności i zachęcamy do osobistego przeprowadzania lokalnych transakcji. Osoby chcące wynająć nieruchomość bez uprzedniego obejrzenia jej — nawet jeśli utrzymują, że jest tak dlatego, że znajdują się obecnie za granicą — są mało wiarygodne. Dla wygody i bezpieczeństwa zawsze należy zabrać kogoś ze sobą, a jeśli zapraszasz kogoś do siebie, poproś najpierw o przedstawienie dowodu tożsamości.
 • Nigdy nie wysyłaj ani nie przelewaj pieniędzy wynajmującym. Ta porada dotyczy również wysyłania czeku lub korzystania z usług realizacji płatności, takich jak Bidpay, Western Union czy Money Gram, do uiszczenia zapłaty za przedmiot, którego dotyczyło ogłoszenie w witrynie Ogłoszenia.com . Naszym zdaniem są to ulubione przez oszustów formy przesyłania środków pieniężnych.
 • Ogłoszenia.com nie oferuje żadnej formy ochrony kupującego ani żadnych programów związanych z realizowaniem płatności. Jeżeli otrzymasz wiadomość e-mail informującą o takim systemie, możesz mieć pewność, że jest to oszustwo, nawet jeśli zawiera logo Ogłoszenia.com . Jeśli otrzymasz wiadomość e-mail promującą tego rodzaju usługi,zgłoś ją.
 • Nigdy nie udostępniaj swoich danych osobowych lub bankowych (np. numeru karty kredytowej) innym osobom przez Internet.
 • Zapoznaj się z typowymi oszustwami. Nie wierz w duże sumy pieniędzy oferowane za pomoc w jakimś zadaniu.
 • Zgłoś nam wszelkie próby oszustwa lub podejrzane wiadomości e-mail, ogłoszenia lub inne zachowania członków społeczności. W przypadku oszustwa lub zachowania niezgodnego z prawem zalecamy poinformowanie o tym policji.
 • Kieruj się zdrowym rozsądkiem. Jeśli oferta jest zbyt atrakcyjna, aby mogła być prawdziwa, najczęściej rzeczywiście kryje się w niej jakiś podstęp.

Randki — najważniejsze porady dotyczące bezpieczeństwa:

Ludzie pozbawieni skrupułów trafiają się wszędzie — także w Internecie. Ogłoszenia.com traktuje każdy przypadek oszustwa, nadużycia i spamu niezwykle poważnie i robi wszystko, aby chronić użytkowników i sprawić, aby ich wizyta w witrynie Ogłoszenia.com była bezpieczna i przyjemna.

 • Jeśli zdecydujesz się spotkać z kimś poznanym za pośrednictwem Ogłoszenia.com , dla spokoju ducha i bezpieczeństwa wybierz na pierwsze spotkanie miejsce publiczne i, jeśli to możliwe, zabierz kogoś ze sobą. Jeśli nie masz nikogo znajomego, powiedz komuś, co dokładnie zamierzasz zrobić, gdzie się wybierasz i o której wrócisz, a także zostaw numery kontaktowe, itp.
 • Jeżeli podczas spotkania poczujesz, że sytuacja stanie się w jakiś sposób nieprzyjemna, uprzejmie się pożegnaj i opuść nowo poznaną osobę. Podczas spotkania nie masz obowiązku robić czegokolwiek, na co nie masz ochoty.
 • Kategorie poświęcone przyjaciołom, randkom i kontaktom towarzyskim są przeznaczone dla ludzi, którzy chcą spotykać się z innymi, utrzymując odpowiadający im stopień znajomości. Promujemy bezpieczne praktyki i usilnie zalecamy kierowanie się zdrowym rozsądkiem i zachowanie należytej uwagi w każdej sytuacji.

Praca — najważniejsze porady dotyczące bezpieczeństwa:

 • Przed podjęciem pracy dowiedz się, korzystając z niezależnych źródeł, możliwie dużo o firmie, która ma cię zatrudnić. Jeśli jesteś pracodawcą, sprawdź referencje i ich autentyczność.
 • Spotkaj się osobiście z przyszłym pracodawcą lub pracownikiem.
 • Ubiegając się o pracę, NIE UDOSTĘPNIAJ danych konta bankowego (tę czynność należy wykonać już po zaakceptowaniu oferty i rozpoczęciu pracy). Jeżeli w ogłoszeniu znajduje się prośba o przesłanie takich informacji, zgłoś to.
 • Niestety, niektórzy oszuści żerują na osobach szukających pracy, więc najlepiej zapoznaj się z najczęstszymi typami oszustw. Zawsze kieruj się zasadami zdrowego rozsądku — jeżeli oferta jest zbyt atrakcyjna, aby mogła być prawdziwa, najczęściej rzeczywiście kryje się w niej jakiś podstęp!

Oszustwa

W życiu zdarzają się ludzie nieuczciwi. Mimo naszych starań mających na celu ochronę użytkowników Ogłoszenia.com , od czasu do czasu w witrynie pojawia się fałszywe ogłoszenie lub sprzedawca podejrzanej proweniencji. W tej części możesz zapoznać się z typowymi oszustwami w sieci, na które trzeba uważać.

 • Podrabianie marek/phishing:Otrzymujesz wiadomość e-mail, która wygląda jakby była przesłana przez Ogłoszenia.com , Western Union czy inną firmę i zawiera informacje o systemie ochrony kupujących lub płatności online, a niekiedy też o konkursie z nagrodami. W wiadomości e-mail jest również zwykle żądanie przesłania pieniędzy lub udostępnienia danych osobowych. Wszelkie wiadomości e-mail łączące konieczność pośpiechu z żądaniem podania danych osobowych należy traktować z ostrożnością, niezależnie od tego, od kogo wydają się pochodzić. Ogłoszenia.com , tak jak i większość innych firm, nigdy nie rozsyła tego rodzaju wiadomości. Jeśli prześlesz pieniądze za pośrednictwem tego rodzaju witryny, najprawdopodobniej odbiorcą będzie oszust.
  Jeśli otrzymasz wiadomość e-mail, która wygląda jakby pochodziła od firmy usługowej, przejdź natychmiast do oficjalnej witryny tej firmy i poszukaj informacji o oferowanej usłudze.
 • Czek z nadpłatą: Kupujący lub sprzedający albo potencjalny najemca przesyła czek na kwotę wyższą niż wartość przedmiotu czy wynajmu, a następnie prosi o zwrot nadpłaty sobie lub stronie trzeciej, np. „w celu zapłaty za przesyłkę”. Ten czek może zostać przyjęty przez bank, a następnie odrzucony kilka tygodni później. Bank pobierze wtedy całą kwotę czeku z twojego konta. Nie tylko stracisz sprzedawany przedmiot, ale także pozbędziesz się kwoty określonej w czeku i różnicy przesłanej jako nadpłata.
 • Opłata za pośrednictwo lub import: Sprzedawca utrzymuje, że należy pokryć opłaty za pośrednictwo, cła importowe lub inne tego rodzaju opłaty, aby wwieźć przedmiot do kraju. Nie uiszczaj takich opłat, ponieważ zwykle w takiej sytuacji kupujący nie otrzymuje produktu i traci kwotę wniesionej opłaty. Przypominamy, że witryna Ogłoszenia.com jest przeznaczona do osobistego handlu lokalnego.
 • Fałszywe witryny depozytowe: Kupujący lub sprzedawca albo potencjalny wynajmujący sugeruje skorzystanie z usługi depozytowej w celu zrealizowania transakcji. Często tego rodzaju witryny depozytowe (nawet jeśli wyglądają oficjalnie) są prowadzone przez oszustów. Pieniądze zostaną pobrane, a ty nigdy nie otrzymasz produktu.
 • Praca w domu: Wiele ofert pracy zdalnej (z domu) to tak naprawdę propozycje udziału w piramidach finansowych, które wymagają od użytkownika rekrutowania kolejnych członków systemu w celu uzyskania prowizji/zarobku. Na przykład, w ogłoszeniu może zostać zawarta informacja, że możesz zarobić 100 złotych na godzinę za wkładanie dokumentów do kopert. Ale aby faktycznie otrzymać takie wynagrodzenie, musisz sprzedać ten system innym osobom. Inne rodzaje pracy z domu stanowią formę prania brudnych pieniędzy — sygnałem ostrzegawczym powinna być „praca”, która wymaga otrzymywania czeków i spieniężania ich. Z tych powodów zwykle w witrynie Ogłoszenia.com nie akceptujemy ogłoszeń dotyczących pracy w domu.
 • Oszustwo – transfer pieniedzy: Otrzymujesz wiadomość e-mail z informacją, że potrzebna jest twoja pomoc w przesłaniu pieniędzy z jednego z krajów i że za udzielenie pomocy otrzymasz prowizję. Możesz też otrzymać prośbę o pieniądze, które mają posłużyć do przesłania dużej sumy z jednego z krajów, a gdy zapłacisz, nadawcy tej wiadomości e-mail znikną bez śladu.
 • Oszustwa związane z wysyłką zwierząt domowych Sprzedawca ogłasza, że ma zwierzę i oferuje wysłanie go z zagranicy lub nawet prosi cię o zarezerwowanie miejsc w samolocie! Takie ogłoszenie dotyczy zwykle psa chętnie kupowanej rasy, np. buldoga angielskiego, yorka czy chihuahua. Ogłoszenia zawierają zwykle zdjęcia z wystawy psów rasowych. Pies oferowany w ogłoszeniu w rzeczywistości nie istnieje, a ogłoszeniodawca-oszust chce jedynie uzyskać od ciebie przedpłatę. Pamiętaj: należy bardzo uważać na sprzedawców zagranicznych.

Obrażanie/nękanie

Nie tolerujemy obrażania ani nękania użytkowników Ogłoszenia.com i zgłoszenia takich faktów traktujemy bardzo poważnie. Jeśli masz do czynienia z obrażaniem lub nękaniem w związku z ogłoszeniem w witrynie Ogłoszenia.com lub w postaci wiadomości e-mail otrzymanego od użytkownika Ogłoszenia.com , zgłoś tę sytuację.

Jeśli przesłano ci obraźliwą wiadomość e-mail, możesz również przekazać informacje o takiej wiadomości do usługodawcy kont e-mail, u którego nadawca założył konto (np. Onet, Interia, Gmail, Yahoo!, Hotmail, AOL).

Jak zgłaszać przypadki oszustw:

 • Jeśli zobaczysz w witrynie Ogłoszenia.com ogłoszenie, które twoim zdaniem może być spamem, jest niezgodne z prawem lub w inny sposób narusza zasady Ogłoszenia.com , kliknij link „Zgłoś jako nadużycie” znajdującej się w prawym dolnym rogu strony ogłoszenia. Zgłoszenie pozwala nam skupić uwagę na danym ogłoszeniu, zbadać sprawę i, gdy to konieczne, szybko je usunąć.
 • Możesz również skorzystać z linku „Zgłoś ogłoszenie niezgodne z prawem lub stanowiące naruszenie zasad” na stronie ogłoszenia (w rozwinieciu linku „Zgłoś jako nadużycie”), aby wysłać wiadomość do personelu Ogłoszenia.com odnośnie określonego ogłoszenia.
 • Jeśli odpowiesz na ogłoszenie, a ogłoszeniodawca prześle wiadomość e-mail z podejrzaną prośbą (np. zażąda przesłania pieniędzy za pośrednictwem witryny zajmującej się płatnościami), prześlij do nas tę wiadomość e-mail i nie kontaktuj się więcej z tą osobą.
 • Jeśli jesteś ofiarą oszustwa, poinformuj o tym Ogłoszenia.com i zgłoś sprawę na najbliższym posterunku policji.

Jeżeli masz jakieś pytania, na które nie można było znaleźć odpowiedzi powyżej, skontaktuj się z nami.

Copyright 2009 Proxus Media Group. Wszelkie prawa do kopiowania, wykorzystywania zamieszczonych tresci zabronione.